הבלוג

לגעת בשמים

 

אני הבקאי השמים והארץ

טיול לערבה - יו טיוב

 

הבקאי, או בשמו הישראלי "טרקטורון מעופף" והמקצועי ממ"ג (מצנח ממונע גלגלי), הגיע לישראל בשנות ה-90 ותפס במהירות פופולריות רבה בזכות הנוחות, הבטיחות, קלות התפעול, הניוד וההטסה של הכלי.

טיסת הבקאי מבוססת על העילוי שמייצר המצנח בתנועתו קדימה באוויר, והדחף שמייצר המנוע. באמצעות דחף המנוע הכלי יכול לטפס לגובה, וללא המנוע הכלי גולש באיטיות מטה. ההגאים המתופעלים על ידי רגלי הטייס משנים את תצורת הכנף ובכך גורמים לפנייה ימינה ומשמאלה.
מהירות הטיסה של הבקאי קבועה וללא תלות בכח המנוע. הכלי יטוס תמיד בכ- 55 קמ”ש ביחס לאוויר שסביבו. רוח יכולה לגרום לו לטוס מהר יותר לאט יותר ביחס לקרקע.
הבקאי מסתפק במסלול קצר מאד ולכן מסוגל להמריא ולנחות כמעט בכל מקום. הוא מסוגל לטוס בטווח גבהים נרחב לפי רצון הטייס – מגובה הקרקע ועד מספר קילומטרים.
הבקאים מסוגלים להישאר באוויר עד 4 וחצי שעות ברציפות בהתאם לגודל מיכל הדלק. ניתן אפילו לעצור בדרך ליד תחנת דלק, לתדלק 95 אוקטן, ולהמשיך מיד בטיסה.

מקור השם בקאי – בקאי הוא שמה של החברה מהראשונות בעולם לייצר כלים מסוג זה באופן סדרתי. כמעט כל הכלים שהובאו לארץ בשנים הראשונות היו של חברת בקאי ולכן השם השתרש.
חברת בקאי האמריקאית נסגרה מאז ואינה קיימת יותר אולם הכלים שלה עדיין מאד נפוצים ורבבות מהם עדיין טסים בשמי הארץ.

(באדיבות חברת בקאי ישראל)